Prvá akcia uskutočnená na hvezdárni v Partizánskom je za nami. Akcia sa konala ako pokračovanie už tradičných Vsetísnkých akcií. V piatok večer sme si vypočuli rozprávanie pána riaditeľa Vladimíra Meštera o aktivitách hvezdárne a o histórii a budúcnosti hvezdárne.

V sobotu ráno nám Matúš Motlo (AKJB) priblížil sondu Rosetta, ktorá nedávno dosadla na povrch kométy 67P/Churyumov-Gerasimenko na znak ukončenia jej misie, ktorá odštartovala 2. mája 2004. Po ňom nám problematiku stratosferických balónov a radiosond objasnil Samuel Toman (PEAK). V poobednajších hodinách sme sa odviezli do neďalekých Brodzian a odtiaľ sme prešli na tzv. Letohrádok. Pri spiatočnej ceste sme sa zastavili v parku pri Brodzianskom kaštieli.

   

                       Matúš Motlo                                         Radiosonda Vaisala RS92

 

                         Letohrádok                                            V Brodzianskom parku

V nedeľu nám František Michálek (AKJB) povedal, čo sme mohli vidieť na oblohe v priebehu roku 2016 a taktiež prezradil, čo nás čaká na začiatku roka 2017. Nasledovala prednáška od Miroslava Jedličku (SMPH) s názvom 3D tlač na zemi aj vo vesmíre. Súčasťou prednášky bola taktiež praktická ukážka 3D tlače.

 

                 František Michálek                                            Ukážka 3D tlače

 

Na záver by chcel celý PEAK poďakovať Hvezdárni v Partizánskom, že nám umožnila zorganizovať túto akciu na ich pôde, všetkým prednášajúcim a taktiež všetkým zúčastneným za príjemne pežitý víkend.