V sobotu 25.03 2017 sa konala dlho očakávaná vernisáž výstavy Tajomstvá nočnej oblohy. Výstava je zameraná na objekty ako je Slnko, Mesiac, galaxie a planéty našej Slnečnej sústavy, ale môžete vidieť aj blesky a na niektorých fotografiách aj svetelné znečistenie.

V tento deň je jedna hodina venovaná našej Zemi. Hodina Zeme je posolstvom nádeje a činu. Je to ale viac ako len zhasínanie svetiel na hodinu raz za rok. Všetko je to o dávaní ľudom možnosť rozhodnúť o budúcnosti našej planéty a je len na nás, ktorým smerom sa vyberieme.
My ako Púchovský eko-astro klub, ako už z názvu naznačuje ,,eko“ sa venujeme aj problematike svetelného znečistenia. Keďže tma je podstatná pre fotografovanie a pozorovanie, je dôležité sa tomu venovať. Najväčším problémom je pouličné osvetlenie a svetelné reklamy firiem a obchodov. Už druhý rok sa zapájame do tohto celosvetového projektu.

Vernisáž sa začínala v duchu umenia, nielen astrofotografov, ale aj hudobníkov. Šikovné dievčatá zo ZUŠ v Púchove nám spríjemnili začiatok celej vernisáže. Moderovala nám riaditeľka Divadla Púchov Mika Vargová, ktorá predstavila kurátora Mariana Rečičára, nášho predsedu PEAK-u.

 


 

Náš kurátor po zodpovedaní otázok od Miky Vargovej predstavil výstavu, pozval ku seba nášho hosťa Petra Horálka, aby nám povedal o sebe zopár slov. Peťo je náš kamarát, osobnosť s neuveriteľnou charizmou.  Pokora, s ktorou predstavuje seba, svoju prácu je jedinečná. Jeho diela oceňuje nielen verejnosť, ale aj NASA, kde už osem krát sa stali jeho fotografie ,,snímkou dňa.“.

 

Po ďalšom hudobnom vystúpení, Marián Rečičár predstavil ostytných 9 vystavovateľov, astrofotografov, ktorý na 106 fotografiách preniesli verejnosti kúsok vesmíru na Zem. Veľmi nás mrzí že Miroslav Jedlička, jeden z vystavovateľov, sa nedostavil zo zdravotných dôvodov. Ale veríme, že tých vernisáži bude viac, tak ho budete mať možnosť spoznať nabudúce.

 Po ukončení programu sa mohol každý občerstviť, porozprávať sa s fotografom a podeliť sa o svoje    dojmy.

 


Pripravili sme aj malé prekvapenie pre nášho hosťa, Peťa Horálka, chceli sme mu poďakovať za to, že si našiel na nás čas a poskytol svoje fotografie na výstavu. Mal v malej taštičke vytvorenej z mapy južnej oblohy ceruzku, ktorou si mohol kresliť na nej súhvezdia. Venovali sme mu kompas, aby vždy vedel, kde je ,,sever“ a nezabudol na nás. 

Večer sme sa presunuli do kinosály, kde nám Peťo pripravil prednášku ,,Lovy skvostů temné oblohy.“ Prednáška končila v momente, kedy sme zhasli verejné osvetlenie na Hoenninghovom námestí, Štefánikovej ulici a na kruhovom objazde smerom na most do Horných Kočkoviec. Keďže sa zistilo, že to sa jedná o jednu vetvu, tak ako malý bonus sme malizhasnutie aj ulíc 1. Mája a Holého.

J Tým sme vytvorili tmavý kríž, ktorý by bol ešte krajší, keby reklamné panely nepresvecovali tmu na uliciach. Budúci rok pridáme jednoznačne aj ďalšie ulice.

 

Každý kto vyšiel z kinosály sa mohol cez ďalekohľad pozrieť na Jupiter, ktorý bol vidieť síce až 15 minút pred zasvietením pre oblačnosť, ale aspoň sa všetci pozerali na nebo plné hviezd.

Na záver už len toľko, že každý jeden z fotografov je úžasným človekom. Nikdy nemajú pocit, že práve ich práca je dobrá a tu mali možnosť vidieť to nadšenie v očiach ľudí, keď sa pozerali na ich fotografie. A mnohí z nich vystavovali prvý krát, tak možno nevedeli, čo majú čakať. Samozrejme sme aj prekvapili, ako sme poňali prezentáciu ich diel. Vidieť na jednom mieste svoje fotografie, ktoré doteraz prezentovali medzi sebou a sem tam v nejakom astro časopise alebo internete, mohlo vyvolať zmiešané pocity.

Od momentu, kedy sme prevzali fotografie sme mali možnosť sa kochať nad ich krásou. Dlho do noci sme ich dávali do klipových rámov. Opatrne prevážali a inštalovali, pridávali popisy a boli sme v Divadle každý jeden deň. Mali sme možnosť nenápadne pozorovať ľudí ako sa pozerajú na ich diela, a počúvať o čom sa rozprávajú. Môžem Vám povedať, že každý jeden jediný človek, ktorý videl výstavu nešetril slovami chvály. Vždy sme odchádzali s pocitom že sa to páči a že odporúčajú aj iným, aby sa prišli pozrieť. Každý pracovný deň chodia na poschodí do reštaurácie ľudia, ktorí prechádzajú okolo a pozerajú sa, zastavujú sa aby sa mohli pozrieť bližšie. Keď prechádzame okolo Divadla vždy vidíme niekoho ako si prezerá diela. Možno si ani neuvedomujú vystavujúci koľko ľudí denne vidí ich fotografie, od 15.03 do 09. 04. Každý jeden deň!

Chceme vykričať celému Slovensku a možno aj celému svetu že ÁNO aj my tu máme super fotografov. Ide o ich strávený čas za ďalekohľadom a fotoaparátom, za spracovávaním fotografií. Desať ľudí fotografuje jeden objekt a predsa to každý urobí inak a každý je jedinečný.

Veríme, že to nebude posledná výstava, ktorú robíme. Budeme ponúkať krásy vesmíru naďalej, možno v inom zložení a inými fotografiami. Ak máte záujem o výstavu, alebo zakúpenie fotografií, neváhajte a kontaktujte Nás.

 Poďakovanie patrí Divadlu Púchov a hlavne Mike Vargovej za pomoc, ústretovosť a cenne rady. Nike, Palkovi za skladanie fotiek do druhej do rána. Velké ďakujem všetkým, ktorý prispeli aby sa vernisáž podarila.  ĎAKUJEME