V spolupráci s Centrom voľného času Včielka sme tento rok zorganizovali 2. ročník denného tábora Mladých kozmonautov.

 

Minulý rok sme sa v tábore venovali téme Kozmonaut. Tento rok sme si pripravili pre deti novú tému a to Rakety. Celý týždeň sme venovali stavbe vodných rakiet, sodo octových a alobalových rakiet a samozrejme deti absolvovali aj výcvik mladého kozmonauta.

Tábor sa uskutočnil od 31.07 do 04.08. 2017. Prvý deň sme privítali v Cvč Včielka 21 chlapcov a 1 dievča. Niektorým deťom sa minulý rok páčilo a preto sme sa opäť stretli. Tradične sme sa medzi sebou predstavili a deti nám porozprávali čomu sa venujú, a ako to u detí býva, prevažoval počítač a hry. Po úvodnom predstavení deti absolvovali rozcvičku a neskôr sme si povedali pravidlá tábora, rozdelili sa do skupín, v ktorých celý týždeň pracovali. Neskôr maľovali vesmírnu loď, kde mohli deti prejaviť svoju krativitu a ukázať čo ich fascinuje na vesmíre. Záver dňa strávili stavaním vodných rakiet z plastových fliaš.

 

 

Druhý deň sme začali rozcvičkou v areáli Cvč, ktorú mala na starosti Janka Kuchtová. Po rozcvičke si deti dokončili rakety z plastových fliaš a absolvovali dobrodružnú kozmickú cestu na ihrisko pri Gorazdovej škole. V Cvč sme prichystali odpaľovaciu rampu, na ktorú sa položí raketa a pomocou pumpy a vody ako paliva, sa vystrelí. Každé dieťa si samo vyskúšalo odpaľovať svoju raketu, premerali si svoju vlastnú silu. Od nej záviselo ako vysoko raketa vyletí. V druhom kole sme skúšali odpaľovať sodo octové rakety, kde deti správnym pomerom octu a sódy vyrobili palivo na odpálenie. Pri odpaľovaní absolvovali skúšku odvahy a správnosti, lebo pri zlom pomere raketa nevystrelila alebo vystrelila prirýchlo a deti boli od octu. Po obede sme mali poobednu siestu pri rozprávke a čakali sme na rodičov.

Tretí deň deti absovovali Olympiádu. Janka Kuchtová si pripravila pre nich rôzne disciplíny ako streľba zo vzduchovky, hod medicimbalovou loptou do kýblika, prekážková dráha z loptičkou na lyžičke, rozpoznávanie po hmate predmety v krabici. 

 

Deti s lietajúcim tanierom museli triafať do plachty s otvormy a ešte vo dvojiciach urobili fúrik a mali prejsť vyznačenú trasu. Po olympíjskom dni dostali kozmonauti diplomy a poobede sme začali s prípravou malých alobalových raketiek, ktoré sme mali v pláne v piatok strieľať.

 

 

Vo štvrtok sme sa vybrali na exkurziu do Bratislavy. Pri príležitosti vypustenia do vesmíru prvej slovenskej družice skCube, sme požiadali Jakuba Kapuša zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity, o možnosť nahliadnutia do slovenského ,,Hustnu". Po príchode na Slovenskú Technickú univerzitu nás Jakub zaviedol do riadiacého strediska pre skCube. Pozreli sme si dvojča družice, vysvetlil nám čo obsahuje, a čo vo vesmíre robí. Ukázal nám na obrazovkách a monitoroch príjem dát pri prelete družice ponad Slovensko. Čo sa nám aj podarilo, lebo družica akurát posielala najnovšie dáta. Deti boli zvedavé na štart rakety, ktorá niesla družicu, ako tam lieta, v akej je výške a veľa iných otázok.

 

 

Nielen sme družicu videli ako funguje, ale sme ju aj počuli. Jakub nám pustil morzeovku priamo z preletu a ukázal ako systém dekóduje morzeovku. Porozprával nám o tom ako vznikli, na čom pracujú a čo by chceli uskutočniť v budúcnosti. Nesmela chýbať spoločná fotka a mohli sme ísť domov.

 

 

Posledný deň v piatok, sme ráno mali rozcvičku a začali sme sa venovať alobalovým raketkám. Deti si z nastrihaného alobalu vytvarovali pomocou špajdle raketku, kde dali hlavičku zo zápalky.

 

 

Pomocou sviečky sa zápalka zapálila a tým raketka vystrelila. Deti mali z toho zábavu a bavilo ich to až do obeda. Po obede sme vyhodnotili celý týždeň, deti nám povedali čo sa im najviac páčilo a odovzdali sme im diplomy.

 

 

Ďeťom sa venovali:  Marián Rečičár

                                 Alenka Strýčková

                                 Nikoleta Martináková

                                 Janka Kuchtová

                                 Vladko Geczi

 

Tábor pre deti pripravili: Centrum voľného času Včielka

                                       Púchovský eko-astro klub