Vitajte na našej, už oficiálnej stránke PEAKu a tým samozrejme už oficiálnom občianskom združení. Chcem Vám povedať pár slov o nás, o našej práci i tom čo nás zaujíma a čo plánujeme.

Možno by bolo dobré trošku povedať o nás. Mne ako dieťaťu učarovali hviezdy. Je to nádherný pohľad na nebo plné hviezd, človeka to tak trochu núti zamyslieť sa nad životom, svetom okolo nás a túži preskúmať každý centimeter na oblohe. To čaro, keď zapadá slniečko a začínajú vychádzať hviezdy je úžasný.

Táto myšlienka vo mne ostávala veľmi dlho, začal som čítať knihy, hľadať časopisy, ktoré sa venovali tejto téme. V škole sme sa venovali tomu v rámci vyučovania len pár hodín, čo mi bolo ľúto. Keď som prišiel do Púchova na strednú školu, zaujal ma astronomický krúžok, ktorý v Púchove viedol Boris Martinák. Učil nás súhvezdia, planéty. Spoznal som všetko, aby som pochopil že sa tomu chcem venovať stále. Samozrejme je to veda, ktorá v našom okolí neslúži na živobytie ale skôr ako záľuba. Stretávali sme sa s mladými a s vedúcim na „kopci“ v Hoštinej, kde sme celé noci pozorovali hviezdy. Vznikali priateľstvá a kontakty na celý život.

Po rokoch, ako zamestnaný človek, ktorý má rodinu, som vždy túžil odovzdávať moje vedomosti a to pekné na astronómii mojim deťom. A nie len mojim, ale aj ostatným. V roku 2012 vznikla myšlienka vytvoriť nejakú skupinku ľudí, ktorá sa zaujíma o astronómiu. Stretli sme sa na našom obľúbenom „kopci“ ako spomienka na pekné časy. Neskôr už myšlienka prerástla do názvu, potom do tvaru a zrodil sa PEAK. Púchovský – ako miesto kde sme vznikli, Eko – znamená ochranu pred svetelným znečistením. Astro – je jasné Astronómovia a Klub – naše maličkosti. Zhodou náhod, „peak“ znamená v anglickom jazyku kopec alebo vrch.

V tom roku som otvoril krúžky astronómie na Gymnáziu v Púchove a v CVČ Včielka Púchov. Pripravovali sme sa na prvé súťaže, usporiadali sme prvé pozorovania a postupne sa tvoril tým mladých ľudí, ktorých táto veda nadchla. O rok neskôr sme nadviazali kontakt na Považské osvetové centrum, kde sme sa zúčastnili expedície Perzeidy a začali spolupracovať s českou hvezdárňou na Vsetíne. Chceli sme získať viac informácii o ich práci a aktivitách a tak sme spoločne zaužívali víkendové akcie na hvezdárni. Stretávame sa dva krát ročne. Sú plné náučných prednášok, výletov, exkurzií a pozorovaní. Chodíme na Noc hradných zrúcanín, ktorá sa koná na hrade Lednica v spolupráci s Historicko - astronomickou spoločnosťou. Zaviedli sme Guerila observing, čo je neplánované pozorovanie pre verejnosť. V spolupráci z HASom sme pripravili náš prvý ročník Hodiny zeme. Oslovili nás miestne škôlky, ktoré chcú priniesť aj tým menším detičkám pohľad na vesmír. Prednášky boli v kozmonautickom skafandri, ktorý nám zapožičal Jakub Kapuš zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktvity. Máme ďalšie pozvánky na prednášky, aj na základné školy a mimo Púchov. Chystáme projekt, ktorý by mohol zapojiť strednú alebo vysokú školu tu v Púchove.

Medzitým sa náš neoficiálny klub stal oficiálnym občianskym združením, ktoré nás zaväzuje neostať na rovnakej úrovni, ale posúvať hranice ďalej. Máme veľa myšlienok a projektov, ktoré by sme chceli zrealizovať. Spolupráce, ktoré sa nám postupne tvoria majú pre nás veľký význam. Máme šikovných mladých ľudí, ktorí sa zaujímajú o techniku, astrofotografovanie a zapájajú sa do rôznych súťaží.

Samuel Toman a Nikoleta Martináková  nám pomáhajú z webovými záležitosťami. Poďakovanie patrí aj ostatným členom tímu ako je Patrik Formánek, Rudolf Formánek, Juraj Urban, Pavol Ďuriš, Martin Mönich a každí z nich prispieva do chodu PEAKu nápadmi, fotkami, technikou. Postupne sa dostávame do povedomia okolia, začínajú nás vnímať ako aktívnych ľudí, ktorí chcú pre deti a mládež niečo vytvoriť a zanechať.

Spolupracujeme s:

 Cvč Včielka, Mesto Púchov, Gymnázium Púchov, POS - Považské Osvetové stredisko, Astonomický Klub Juraja Bárdyho, Dobrovoľník Mesta Púchov, Denné centrum Púchov, HAS - Historicko astronomická spoločnosť, Hvězdárna Vsetín a Hvězdárna Valašské Meziříčí, SOSA - Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity, SZAA - Slovenský zväz astronómov amatérov, SÚH - Slovenská ústredná hvezdáreň, Hvezdáreň Partizánske